דף הבית סקירות וטיפים תנאי שימוש שאלות גולשים מדריך למשתמש שיטת החישוב אודות צור קשר תיקי השקעות
 

קטגוריות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

  שם מלא
  
  טלפון
  
   טלפון נייד
  
    דואר אלקטרוני
  
   הודעה
  
 
 
     מדריך למשתמש באתר INBEST   

מי שומר על כספכם?

כולנו חוסכים בדרך זו או אחרת: בין אם המעסיק מפריש לנו לקרן פנסיה ולקרן השתלמות, או שיש לנו תוכנית חסכון בבנק, או שבית השקעות מנהל לנו את תיק ההשקעות. בדרך כלל אנו מפקידים את הניהול של חסכונותינו בידיהם של מנהלי השקעות מקצועיים ומשלמים להם סכומים נכבדים תמורת השירות שהם נותנים לנו. השאלה היא מהי התמורה שאנו מקבלים עבור התשלום הזה? אנחנו קונים שירות יקר, אבל האם הוא באמת מביא לנו תועלת?

ישנן שתי גישות לגבי הדרך הנכונה לנהל את חסכונותינו:

גישת הניהול המקצועי - טוענת שניהול החסכון הוא נושא מורכב ומסובך, שדורש ידע מקצועי רב. אדם רגיל, ללא הכשרה וניסיון מתאימים, לא יכול להתמודד איתו ולפיכך עדיף לו להפקיד את חסכונתיו לניהולם של מומחים. לפיכך יש הצדקה מלאה לתשלום הגבוה שנדרש מהחוסך, מכיוון שהוא מקבל עבורו תמורה מלאה.

גישת "עשה זאת בעצמך" – טוענת שהחוסך יכול להגיע לבדו לאותן תוצאות שמגיעים אליהן המנהלים המקצועיים ולכן אין הצדקה לדמי הניהול שנגבים ממנו. גישה זאת מסתמכת על מחקרים רבים שנעשו בעולם, המראים שלאורך זמן מתקשים מנהלי ההשקעות, מקצועיים ככל שיהיו, "להכות" את השוק.

אתר INBEST מציג דרך אמצעית. מצד אחד, אנו מסכימים לחלוטין עם הטענה שאין הצדקה לדמי הניהול הגבוהים שנגבים מהחוסכים. מצד שני, אנו גם מסכימים עם הטענה שניהול החסכון הוא אכן משימה שדורשת ידע והבנה.
הפתרון שאנו מציעים הוא מערכת תומכת החלטה שמאפשרת, למי שמעוניין לקחת אחריות על חסכונותיו, לעשות זאת בעצמו.

השירות מרכזי שמציע לכם האתר הוא מבחר גדול של תיקי השקעות, שמתבססים על כל הידע המקצועי שנמצא באתר. תיקי ההשקעות מאפשרים לכם לנהל את חסכונותיכם בעצמכם ולהפסיק לשלם דמי ניהול מופקעים. בתיקי ההשקעות אנו מיישמים את כל הכלים האנליטיים, שמוצגים באתר, הלכה למעשה.

הכלי המרכזי השני שאנו נותנים באתר הוא מערכת דירוג שמאפשרת לזהות את אפיקי ההשקעה שביצועיהם הם הטובים ביותר. כלי זה מאפשר לבחור את אפיקי החסכון הפנסיוני שמתאימים לכם, וכן מסייע לחוסכים באמצעות קרנות נאמנות. הסבר מפורט על מערכת הדירוג תוכלו למצוא בהמשך.

אם אתם עדיין חושבים שאתם זקוקים לעזרה ולייעוץ תוכלו להיעזר בשירות של בניית תיקי השקעות בהתאמה אישית. בעזרת שיתוף פעולה עם מנהל תיקים מוסמך בעל רישיון מהרשות לני"ע נבנה עבורכם תיק השקעות שמותאם לצורכיכם ושמבוסס על הכלים האנליטיים שמוצגים באתר.

בנוסף לכך תמצאו באתר כלים רבים נוספים: מנועי השוואה בין אפיקי השקעה שונים (אגרות חוב, תעודות סל, נדל"ן וכיוב').המלצות על השקעות בחברות פרטיות ובנדל"ן. השוואת עמלות בנקים ועוד.

לבסוף אנו מביאים לכם גם סקירות מקצועיות, שרבות מהן מתפרסמות גם בעיתונות הכלכלית, ושתעזורנה לכם לנהל את חסכונותיכם בעצמכם.


מערכת הדירוג שלנו מתבססת על מדד ייחודי, שנקרא מדד INBEST, שמודד את הביצועים של אפיקי השקעה מנוהלים. מדידת הביצועים מתבססת על שלושה גורמים:

התשואה של אפיק ההשקעה.

הסיכון של אפיק ההשקעה.

דמי הניהול שנגבו מהמשקיע.

הביצועים של כל אפיק השקעה מתבססים על שלושת המרכיבים הנ"ל, והם מושווים לביצועים של תיק השוואה שניתן להשקיע בו בשיטת "עשה זאת בעצמך".
לדוגמא: ניתן לרכוש קרן נאמנות שמשקיעה במניות של מדד ת"א 100, ושמנהליה מפעילים שיקול דעת על מנת לבחור את המניות שבהן תשקיע הקרן;
לעומת זאת ניתן לרכוש תעודת סל שעוקבת אחרי מדד ת"א 100, ושאיננה מנוהלת (ולפיכך גובה דמי ניהול כמעט אפסיים).

מדד INBEST מודד את ביצועי הקרן מול ביצועי מדד ההשוואה ומאפשר למשקיע לקבל החלטה מהי האפשרות העדיפה.


טיפים לשימוש באתר:

דירוג קרנות נאמנות:

מיינו את הקרנות לפי התמחות ובחרו קרן עפ"י ההתמחות שמתאימה להעדפותיכם.

בידקו האם תיק ההשוואה תואם לאסטרטגיית ההשקעה של הקרן. תיקי ההשוואה נקבעו עפ"י
ההתמחויות של הקרנות ומופיעים במסך הפרטני של כל קרן. נשמח לקבל משוב על מידת
ההתאמה של תיקי ההשוואה.

בידקו את תקופת המדידה שבמהלכה נמדדה הקרן. במסך הראשי של קרנות נאמנות ישנן טבלאות
נפרדות לקרנות שנמדדו במשך שלוש שנים ולקרנות שנמדדו במשך תקופות קצרות יותר
(תקופת המדידה המינימלית היא שנה). במסך הפרטני לכל קרן ישנו פירוט של מדדי INBEST
ותשואות לכל תקופת מדידה.

בידקו האם קיימת מגמה במדד INBEST של הקרן. הנתונים נמצאים במסך הפרטני של כל קרן.

בידקו את קרנות הנאמנות שהשיגו ביצועים עודפים לאורך זמן.


דירוג גמל, השתלמות ופנסיה:

בידקו אם הקרן/קופה שבחרתם היא סקטוריאלית. קרנות/קופות סקטוריאליות אינן פתוחות לציבור הרחב.

בידקו את קרנות ההשתלמות, קופות הגמל וקרנות הפנסיה שהשיגו ביצועים עודפים לאורך זמן.


דירוג בתי השקעות:

בידקו האם הציונים של בית ההשקעות מתאימים להעדפותיכם. למשל אם אתם מעדיפים ניהול של תיק אג"חי עליכם לתת משקל גבוה יותר לציון של הקרנות האג"חיות.

בידקו את מספר הקרנות שעל פיהם קיבל בית ההשקעות ציון. ציון גבוה שמסתמך על קרן אחת אינו
מראה בהכרח ביצועים טובים יותר מציון קצת פחות גבוה שמסתמך על מספר רב של קרנות.


תעודות סל:

מיינו את תעודות הסל לפי התמחות ובחרו תעודת סל עפ"י ההתמחות שמתאימה להעדפותיכם.

שימו לב שחלק מתעודות סל גובות דמי ניהול "סמויים" באמצעות מגבלות על חלוקת ריבית/דיבידנד.
הנתונים נמצאים במסך הפרטני של כל תעודת סל.

לרשותכם עומד מדריך לבחירת תעודות סל שאנו מפרסמים ומעדכנים על בסיס קבוע.


שאלות נפוצות:

האם מדד INBEST יכול לחזות את התשואה הצפויה של אפיק ההשקעה (למשל קרן נאמנות, קרן השתלמות וכיוב')?


מה הכוונה במונח: מדד ביצועים לאפיקי השקעה?


ראיתי שלקרן נאמנות מסוימת יש מדד INBEST גבוה מאוד, אבל התשואה שלה היתה נמוכה משל קרן אחרת. איך זה ייתכן?


מדוע אינכם מדרגים את תעודות הסל? כיצד בוחרים תעודות סל?


כיצד בחרתם את מדדי ההשוואה המשמשים לחישוב מדד INBEST ?


האם מדד INBEST יכול לחזות את התשואה הצפויה של אפיק ההשקעה (למשל קרן נאמנות, קרן השתלמות וכיוב')?

כמובן שלא. מדד INBEST מודד את הביצועים של אפיק ההשקעה ביחס לתיק השוואה. ביצועי אפיק ההשקעה נמדדים באמצעות מדד שארפ שמחושב ע"י התשואה נטו (בניכוי דמי ניהול) והסיכון הכרוך בהשקעה. מדד INBEST גבוה מצביע על ניהול השקעות מושכל שמתבטא ביכולת של המנהל להגדיל את התשואה, ביחס לתיק ההשוואה, ללא הגדלה מקבילה של הסיכון. ניתוח הנתונים מראה שבחירת קרנות נאמנות באמצעות מדד INBEST מגדילה את הסיכוי לאיתור קרנות עם ביצועים עודפים.

חזרה
מה הכוונה במונח: מדד ביצועים לאפיקי השקעה?

מדד ביצועים לאפיקי השקעה לוקח בחשבון את כל המרכיבים שמשפיעים על המשקיע בבואו לבחור אפיק השקעה, קרי: תשואה, סיכון ודמי ניהול. כל אחד מהפרמטרים הנ"ל נותן תמונה חלקית של אפיק ההשקעה ורק השילוב שלהם יכול לתת תמונה מלאה. למשל קרן נאמנות יכולה להניב תשואה ממוצעת גבוהה מאוד, אך במקביל להיות מאוד תנודתית. המשמעות מבחינת המשקיעים היא שכשהם ירצו לממש את ההשקעתם הם עלולים לקבל תשואות נמוכות בהרבה מהממוצע. קרן כזאת תהיה בעלת סיכון גבוה שמקזז את התשואות הגבוהות שהשיגה. מדד שארפ, שבו אנחנו משתמשים לצורך חישוב מדד INBEST לוקח בחשבון את התשואה ואת הסיכון של אפיק ההשקעה.

חזרה
ראיתי שלקרן נאמנות מסוימת יש מדד INBEST גבוה מאוד, אבל התשואה שלה היתה נמוכה משל קרן אחרת. איך זה ייתכן?

בודאי שזה ייתכן. נקח לדוגמא קרן שמשקיעה במניות יפניות עם תשואה ממוצעת של 1% בחודש. קרן כזאת מושווית למדד הניקיי שלצורך הדוגמא נתן תשואה של 0.5% בחודש. נניח שלא היה הבדל בתנודתיות בין הקרן למדד ולפיכך לקרן היה מדד INBEST גבוה מ- 100. לעומתה נניח שישנה קרן אחרת שמשקיעה במדד ת"א 100 ונותנת תשואה של 1.2% בחודש. נניח שמדד ת"א 100 נתן תשואה של 1.5% בחודש ולפיכך (שוב בהנחה שלא היה הבדל בתנודתיות) לקרן היה מדד INBEST נמוך מ- 100 למרות שתשואתה גבוהה יותר.
דוגמא אחרת: נניח שישנן שתי קרנות גמישות שמושוות לאותו מדד השוואה. אחת נתנה תשואה גבוהה עם תנודתיות גבוהה והשניה תשואה נמוכה יותר עם תנודתיות נמוכה יותר. בהחלט יכול להיות מצב שבו מדד INBEST של הקרן עם התשואה הגבוהה יותר יהיה נמוך יותר מכיוון שהתנודתיות מקזזת את התשואה.

הגרף שלהלן ממחיש את הההשפעה של התנודתיות על מדד INBEST.
בגרף מוצגות שתי קרנות: לקרן א' יש תשואה חודשית נמוכה יותר, אבל גם תנודתיות נמוכה יותר;
לקרן ב' יש תשואה גבוהה יותר אבל גם תנודתיות גבוהה יותר.
שתי הקרנות מושוות לאותו תיק השוואה.
בדוגמא זאת ההשפעה של התנודתיות חזקה יותר ומדד INBEST של קרן א' גבוה משל קרן ב'.
חזרה
מדוע אינכם מדרגים את תעודות הסל? כיצד בוחרים תעודות סל?

מדד ביצועים מתייחס לתיק השקעות מנוהל ומודד את הביצועים של מנהל התיק ביחס למדד השוואה. תעודות סל אינן מנוהלות, אלא עוקבות באופן עיוור אחרי מדדים כך שאין משמעות למדידת ביצועיהן. פרמטר חשוב בבחירת תעודות סל הוא דמי הניהול. חלק מתעודות הסל גובות דמי ניהול "סמויים" באמצעות מגבלות על חלוקת דיבידנד וריבית. למשל יש תעודות שלא מחלקות דיבידנד בכלל או מחלקות אותו באופן חלקי. מדיניות חלוקת הדיבידנד/ריבית מופיעה במסך המפורט של כל תעודת סל.
בנוסף לכך אנו מציגים מודל לדירוג תעודות סל, שמתבסס על פרמטרים כלכליים, ויכול לסייע לכם לבחור תעודת סל.
למידע נוסף הקליקו כאן.


חזרה
כיצד בחרתם את תיקי ההשוואה המשמשים לחישוב מדד INBEST ?

תיקי ההשוואה משקפים את מדיניות ההשקעה של הקרן בשילוב עם הציפיה של המשקיע מאפיק ההשקעה. למשל: לקרנות נאמנות גמישות בחרנו תיק השוואה שמסתמך על פרופיל החשיפה של הקרן. למשל לקרן גמישה עם פרופיל חשיפה 3B בחרנו מדד השוואה שכולל 30% מניות בחו"ל; 20% מניות בארץ ו- 50% אג"ח. מדד זה תואם את פרופיל החשיפה של הקרן שהוא 50% מניות ו- 30% מט"ח. לעומת זאת קרן נאמנות שמשקיעה במניות נדל"ן מושווית למדד מניות נדל"ן (ללא קשר לפרופיל החשיפה שלה) מתוך הנחה שמי שקונה אותה מתעניין רק במניות הנדל"ן.
ניתן לראות את תיקי ההשוואה של כל קרן נאמנות במסך הפרטני של אותה קרן.
נשמח לקבל משוב לגבי מדדי ההשוואה.


חזרהINBEST מציע

 
 
Copyright © 2007 Inbest